Murárik červenokrídly
Zaujíma vás, prečo som si na geocachingu vybral práve meno murárik? Volá sa tak môj najobľúbenejší vtáčik. Tu si o ňom môžete niečo prečítať:
Murárik červenokrídly
Je celkom jasné, že najznámejšie z našich operencov žijú v blízkosti ľudských obydlí. Červienka, žltochvost, sýkorka...
Ale aj v nehostinných skalných tiesňavách žije operenec, ktorý je obdarený nádherným perím, hlasom, každý deň si hľadá potravu v nehostinných skalných partiách, a nikto ho nepozná. Zoznámte sa, murárik červenokrídly.
Životným priestorom tohto operenca sú vápencové tiesňavy a zrázy. Len málokomu sa ho podarí uvidieť, pretože na Slovensku žije asi len 50 párikov. Salatín, Choč, Rozsutec, Tlstá- to sú len niektoré príkladné vrchy, kde možno hľadať. Aj tak je to ako s ihlou a kopou sena.
Murárik, ako môžete vidieť na fotke, má karmínovo červené krídla s dvoma radmi bielych škvŕn na konci, čierny chvost s troma bielymi fľakmi, sivé telíčko a nepomerne veľký zahnutý zobák. Kto by povedal, že v nehostinných skalných partiách žije tak nádherné stvorenie.
Murárik nemá vo svojom biotopy žiadne švédske stoly. Vhodné pod zub sa mu môže vidieť len hmyz poletujúci okolo. To jest motýle (dokonca aj jasoň červenooký), chrobáky, pavúky alebo naozaj malý hmyz v podobe mušiek. A ešte mu len starostí pribudne, keď mu v hniezde pribudne pár hladných krkov.
Murárik hniezdi raz do roka, na prelome júna a júla. Väčšinou sa v hniezde objavia 4 vajíčka. Z nich sa potom vyliahnu malé muráričiatka, o ktoré sa rodičia veľmi svedomite starajú a nosia im potravu.
Murárik má veľmi charakteristický let. Po skalných stenách sa šplhá cikcakovite a používa pritom len svoje nohy. obdivuhodné! V lete pripomína obrovského karmínového motýľa.
Samček a samička murárika sú na seba vzájomne veľmi viazaní a zimu by kvôli potrave tak neprežili. Preto sa odlišnosť samčeka a samičky vytratí a prejaví sa medzi nimi neznášanlivosť.
Keď neuvidíte murárika v lete, skúste to v zime. Skalné prostredie je už aj preňho pridrsné a tak sa sťahuje k ľudským obydliam do hradov, zrúcaním alebo múrov. Raz dokonca murárika zazreli aj v Bystrici pri farskom kostole!
Ak by ste chceli o murárikovi vedieť viac, odporúčam knižku M. Sanigu Rozjímanie s murárikmi. tento článok berte len ako náhľad alebo zoznámenie sa s týmto operencom.
Murárik je môj najobľúbenejší vtáčik hlavne pre jeho vzhľad a vytrvalosť v najnehostinnejších oblastiach Slovenska. Už dlho ho túžim vidieť, no ešte sa mi to nepodarilo. Tak treba len čakať, kedy a či mi Boh dá toto zázračné stvorenie vidieť.
